Biele logo

Aktivity

Najbližšie podujatia v okolí

logo_knh

Projekt Kam na Horehroní sa venuje propagácii kultúrnych a športových udalostí, a to na území celého Breznianskeho okresu. Za úlohu má informovať nielen jeho obyvateľov, ale má napomôcť rozvoju turizmu v regióne. Z tohto dôvodu má širšie pole zdieľania informácii, okrem tlačenej verzie, aj internetovú stránku a fun page na sociálnej sieti Facebook.

www.kamnahorehroni.sk

Ste vášnivý turista či lyžiar?

Lyžiarske stredisko Srdiečko-Kosodrevina-Chopok juh sa nachádza v centrálnej časti Nízkych Tatier, na južných svahoch 2.204m vysokého Chopku, na konci Bystrianskej doliny, 18 km na sever od Podbrezovej a 27 km od Osrblia. Spolu so strediskom Chopok sever, s ktorým je navzájom prepojené tak, že tvoria najväčšie lyžiarske a turistické stredisko na Slovensku. Prístupné je autom aj autobusom. Stredisko má výborné podmienky na lyžovanie pre veľmi náročných i stredne náročných lyžiarov. Nadmorská výška lyžiarskych svahov 1.080 mnm.-2.000 mnm.. Lyžiarska sezóna trvá priemerne 120 dní. Pre lyžiarov je v stredisku vyznačených 6 zjazdoviek, ktoré sú pravidelne upravované rovnako ako letné turistické trasy a chodníky

Ak sa vám žiada oddýchnuť si od ľudí, hlučných rekreačných stredísk a máte chuť si užiť typický horský slovenský vidiek s hustými a rozľahlými lesmi, poliankami a pasienkami, vidieť laznícke osídlenie a úzke terasovité políčka, prespať v drevenom zrube, piť zo studničiek, najesť sa malín a nazbierať si hríby, obujte si dobré topánky a vyrazte na značené turistické chodníky Poľany a Veporských vrchov, ktoré vám toto všetko ponúkajú. Malebný a rázovitý kraj Veporských vrchov, Podpoľania a Nízkych Tatier je husto pretkaný sieťou značených turistických trás, ktoré sprístupňujú pozoruhodnosti regiónu viac či menej zdatným turistom a milovníkom prechádzok v peknom a čistom prostredí. Treba len správne odhadnúť svoje sily a môžete sa vybrať za novými zážitkami.

Máte radi vôňu hustého lesa?

Máme tu pre Vás dobrý typ. Vašu túžbu po vôni lesa naplní Dobročský prales, ktorý je skvelou ukážkou pôvodného karpatského pralesa.

Zájdite si do Bystrianskej jaskyne.

Nachádza sa v Bystriansko-valaštianskom krase Horehronského podolia, na okraji obce Bystrá neďaleko južného úpätia Nízkych Tatier. Vytvorená je v strednotriasových vápencoch ponornými vodami Bystrianky. Pozostáva zo Starej jaskyne, Pekla a Novej jaskyne, dosahuje dĺžku asi 2000 m. Starú jaskyňu objavili v roku 1923, ďalšie časti v rokoch 1926 a 1932. Časť jaskyne bola sprístupnená v rokoch 1939 a 1940. V terajšom stave je sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1972 sa využíva na speleoterapiu.

Príďte si zahrať golf.

V rekreačnom stredisku Tále, vzdialenom iba 20km od nás, nájdete profesionálne golfové ihrisko Gray Bear, ktoré je zároveň prvým 18-jamkovým majstrovským ihriskom v Slovenskej republike.

Výborné miesto na prechádzku.

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu (25km). Jeho budovanie je názornou odpoveďou na mnoho otázok, ktoré vo vztahu k najväčšiemu prírodnému bohatstvu našej krajiny verejnosť oprávnene vyslovuje. Kedže raz vidieť je viac, ako desať krát pocuť, rozhodli sme sa vám priamo v lesných porastoch priblížit široké súvislosti našej práce. Na trojkilometrovom „chodníku lesného času“ je v súcasnosti 48 zastávok, ktoré vám mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovištami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa. Určite vás však zaujmú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. Veľmi pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov eko – artu.

Dobrodružstvo s nádychom histórie

Máte radi vláčiky? Ak áno, tak Vás pozývame na stretnutie s históriou na v súčasnosti plne funkčnej Čiernohronskej železničke. Premáva denne počas letnej turistickej sezóny od 1.5. do 15.9., prevádzka je zabezpečovaná na zrekonštruovanom úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny (spolu 14 km). Lokomotívy sú v prevádzke spolu so súpravou historických osobných vozňov.

Raj pre cyklistov

Veľké množstvo asfaltových, poľných aj lesných ciest sú predpokladom pre spoznávanie prírodných krás tohoto regiónu, pozoruhodností, typických lazníckych osídlení, prvkov ľudovej architektúry ako aj zvláštností a života tunajších miest a obcí. V okolí nájdete množstvo trás, z ktorých niektoré najznámejšie nájdete na stránkach Cykloklubu Ďumbier.

Láka Vás voda?

Rieka Hron je našou druhou najväčšou riekou. Pramení v Nízkych Tatrách pod Kráľovou Hoľou vo výške 1005 m.n.m. neďaleko za dedinkou Telgárt. Po 298 km dlhej ceste vteká v Štúrove do Dunaja. Vodácky splavná je od obce Heľpa a vodáci si svoj pôžitok zo splavu môžu vychutnať v dĺžke 271 km, z ktorých väčšina je splavná po celý rok. Nezabudnuteľným zážitkom je aj prameň Hrona a meandre Hrona, ktoré okolitou krásou tejto oblasti pod Kráľovou hoľou patria medzi jedinečné na Slovensku.

Máte radi pamiatky?

Navštívte mesto Brezno (14,5km), v ktorom sa nachádzajú Mestská veža z roku 1830, Mestská radnica z roku 1770, v ktorej je umiestnená expozícia Horehronského múzea, Rímsko-katolícky kostol z roku 1781, Evanjelický kostol z roku 1781, Piaristický kláštor z roku 1694, Židovská synagóga z roku 1902, atď.